Yükleniyor

Hastalarıma her zaman vücudumuzun çok akıllı bir organizma olduğunu söylemişimdir. Vücudumuz dışarıdan gelen tepkilere karşı her zaman mutlaka en doğru cevabı vermeye çalışır. Bu cevaplardan biri de öksürüktür. Öksürük, akciğerlerimize bir yabancı maddenin ya da herhangi bir zararlı etkenin girmesine engel olan bir reaksiyondur aslında. Boğazımızdaki ya da burnumuzdaki birtakım cisimlerin, görünmez mikroorganizmaların ya da alerjik etkenlerin solunum yoluna kaçma ihtimali üzerine vücudun hızlıca geliştirdiği bir reaksiyon. 

Kimi zaman gıcık öksürüğü şeklindedir bu reaksiyon. Çünkü gırtlakta bir tahriş oluşmuştur, dokularımız bunu yabancı madde gibi algılar ve dışarı atmaya çalışır. Bazen gerçekten bir toz veya gıda parçası vardır ve yine bunların aşağı geçmesini engellemek için öksürük devreye girer.

Bazı hastalıklarda akciğerde enfeksiyona bağlı balgam gelişir ve bunun da dışarı atılıp akciğerin daha iyi havalandırılması gerekir ve yine öksürürüz.

Bazen alt solunum yollarındaki bir kitlenin ya da yabancı cismin de habercisidir öksürük. Kimi zaman da lafa girmek ya da kendimizi hatırlatmak için öksürürüz